Bushmills edge out Glebe in seven goal thriller
Fortunately the weather was kind during Friday night resulting in only one Intermediate and one Junior game being lost to wet grounds on Saturday.
INTERMEDIATE
LEAGUE
CARNINY AMATEURS 0 v 1 RACEVIEW
After a good start to the game both teams tended to cancel each other out until the first real chance in the game went to Raceview when awarded a penalty on the 42nd minute.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAt this time Carniny had a man sent off for a deliberate hand-ball on the goal line then Jordan Lemon missed from the spot to leave the teams still level at half-time. Raceview were early on the attack in the second half taking the lead after Stefan Calderwood scored on the 55th minute and went on to hold this goal advantage until the final whistle. Referee Mr. Joe Watson
DUNLOY 1 v 4 NEWTOWNE
This was a big win for Newtowne but a very disappointing result for Dunloy who took an early lead through a goal scored by Kevin McAllister Newtowne got back on level terms after Stuart McCallum scored on the 28th minute and then went in front after Rory O’Reilly converted a penalty on the 42nd minute. The second half saw Dunloy go all-out to get the equalising goal but Newtowne held firm then hit Dunloy with a couple of sucker punches when Darren Henderson scored a brace of goals on the 87th and 89th minutes. Referee Mr. Mervyn McAleese
JUNIOR DIVISION ONE
LEAGUE
BALLYMONEY UTD RES 3 v 0 MOYOLA PARK OLYMPIC
The result of this game was decided in the first 17 minutes after Ballymoney went three goals clear.
Ballymoney took the lead after Jon McCormick scored on the 2nd minute then this being followed by a brace of goals scored by Mark Dempsey on the 12th and 17th minutes. After this there were chances for both teams but alas no more goals were scored.
Referee Mr. Gusty Crawford
DESERTMARTIN SWIFTS 5 v 2 LARNE OLYMPIC
TOBERMORE UNITED RES 2 v 0 MALLUSK ATHLETIC
JUNIOR DIVISION TWO
LEAGUE
GRANGE RANGERS II 4 v 6 FC LARNE
CRAWFORD CUP ROUND 1
BALLYNURE OLD BOYS 6 v 2 COOKSTOWN OLYMPIC
KILLYMOON RANGERS RESERVES 1 v 3 BALLYCLARE COM RES
CRAWFORD CUP ROUND 2
RED STAR 2 v 4 RASHARKIN UNITED After Extra Time
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRasharkin were pushed all the way in this game and with eight minutes of normal time remaining they trailed by the odd goal in three.
Rasharkin took the lead on the 12th minute after Jordan Craig scored but then saw Ricky Thompson equalise on the 15th minute and after this it was a very level game until Glenn Williams scored on the 44th minute putting Red Star in front at half-time.
The second half saw Rasharkin go all-out for the equaliser but Red Star held firm until the 82nd minute when Sammy McConaghie scored the Rasharkin equaliser to take the game into extra time. Rasharkin were a bit stronger in the extra time with goals on the 92nd from Lee Barr and Nathan Patton on the 100th minutes they progress to the next round.
Referee Mr. Lee Patterson
3rd BALLYCLARE OLD BOYS 3 v 0 WOODLANDS
NEWTOWNABBEY FC 5 v 2 CASTLE STAR
BRANTWOOD 1 v 0 DESERTMARTIN
MAGHERAFELT SKY BLUE RES 2 v 2 KILBRIDE SWIFTS (Swifts win on penalties)
COUNTY ANTRIM JUNIOR SHIELD ROUND ONE
BUSHMILLS UNITED 4 v 3 GLEBE RANGERS RES
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBushmills went two goals clear in this game with goals scored on the 20th and 31st minutes giving them a two goal cushion at half-time.
An own goal on the 50th minute brought Glebe back into the game then a goal scored by Neil McVicker on the 78th minute saw them back on level terms.
Bushmills then restored their two goal advantage with goals on the 80th and 85th minutes before Steven McCook scored a third for Glebe on the 90th minute.
ANTRIM ROVERS 2 v 2 HOLYWELL FC (Antrim win 4-3 on penalties)
FC BALLYNURE YM 1 v 3 NEWINGTON RANGERS RES
CHIMNEY CORNER RES 1 v 3 MOSSLEY FC II
ANNALONG SWIFTS 7 v 1 BALLYCLARE NORTH END
FIXTURES: SATURDAY 15th OCTOBER
League
Intermediate
Brantwood v Clough Rangers Athletic
Newtowne v Ballynure Old Boys
Newtownabbey FC v Desertmartin
Kilbride Swifts Free
Junior Divisions
Division One
Moyola Park Olympic v Glebe Rangers Res @ Mill Meadow
Ballynure Old Boys ‘B’ v Magherafelt Sky Blue Res
Mallusk Athletic v Larne Olympic
Desertmartin Swift’s v Ballymoney Utd Res
Tobermore Utd Res v Killymoon Rangers Res
Division Two
Cookstown Olympic v Grange Rangers II
FC Larne v Red Star
Woodlands v 3rd Ballyclare Old Boys
Carnlough Swifts Free
Crawford Cup Round One
Carniny Amateurs v 1st Mossley YM
Antrim Rovers v Finvoy
Carrickfergus Young Citizens v Wakehurst Strollers
FC Ballynure v Chimney Corner Res @ 2.15pm
Crawford Cup Round Two
Newtownabbey YM v Ballyclare North End
Raceview v Dunloy
Irish Junior Cup Round 2
Ballyclare Com Res v Hill Street @ 1.30pm
LEAGUE TABLES
SPONSORED BY MICHELIN ATHLETIC CLUB
T P W D L F A Pts
NEWTOWNE FC 10 8 1 1 46 8 25
RACEVIEW 9 7 0 2 22 17 21
BRANTWOOD 7 6 1 0 29 8 19
RASHIN UD 7 6 0 1 23 6 18
DUNLOY 10 5 0 5 29 26 15
BALLYNURE
OLD BOYS 6 3 0 3 13 12 9
DESERTMARTIN 6 2 0 4 12 14 6
CARNINY
AMATEURS 7 2 0 5 10 20 6
NTOWN’Y FC 5 1 0 4 11 18 3
FC BALLYNURE 7 1 0 6 8 43 3
CLOUGH RANGERS ATHLETIC
4 0 0 4 7 22 0
KILBRIDE SWT 6 0 0 8 8 24 0
T P W D L F A Pts
KILLYMOON
RANGERS RES 8 7 0 1 27 6 21
MAGHERAFELT
SKY BLUE RES 8 5 0 3 14 10 15
BALLYMONEY
UNITED RES 8 4 3 1 26 8 15
DESERTMARTIN
SWIFTS 8 3 1 4 20 21 10
MALLUSK
ATHLETIC 6 3 0 3 13 11 9
GLEBE
RANGERS RES 5 2 2 1 16 14 8
BALLYCLARE
COMRADES RES 4 2 1 1 16 6 7
MOYOLA PARK
OLYMPIC 5 2 1 2 6 13 7
LARNE OLYMPIC 8 2 1 5 12 28 7
TOBERMORE
UNITED RES 6 1 1 4 7 14 4
CHIMNEY
CORNER RES 8 0 3 5 8 32 3
BALLYNURE
OLD BOYS ‘B’ 2 0 1 1 2 4 1
T P W D L F A Pts
COOKSTOWN
OLYMPIC 6 5 0 1 41 6 15
3rd BALLYCLARE
OLD BOYS 6 5 0 1 21 12 15
FC LARNE 8 4 2 2 27 25 14
ANTRIM RRS 6 4 0 2 18 17 12
FINVOY 5 3 0 2 24 17 9
WOODLANDS 6 2 1 3 16 15 7
WAKEHURST
STROLLERS 6 2 0 4 13 22 6
CARNLOUGH
SWIFTS 6 1 2 3 11 28 5
RED STAR 4 1 0 3 8 12 3
GRANGE
RANGERS II 4 1 0 3 10 19 3
BALLYCLARE
NORTH END 5 0 1 4 3